Proč více vyměňovat a méně nakupovat?
Zdroj: YouTube, France 24 English
↑ ↑ ↑ Největší skládka vyhozeného oblečení v poušti Atacama v Chile – každý rok zde končí až 40 000 tun oblečení vyrobeného v Asii, o které už Evropané či Američané nemají zájem.
Využíváním věcí z druhé ruky:
♺ nepodporujeme „fast fashion“ řetězce nákupem oblečení, které mnohdy nepotřebujeme a které má za sebou obrovskou uhlíkovou stopu
♺ měníme lokálně, tedy šetříme velké náklady a emise z přepravy oblečení, které cestuje často i přes půl světa
♺ netvoříme zbytečný odpad, který by bylo nutné převážet, likvidovat či recyklovat za využití další energie a zdrojů, a který by tak byl opět další velkou zátěží pro životní prostředí
♺ šetříme finance za zbytečné nákupy nových věcí, které se díky swapování dají sehnat zdarma a udržitelně
Swapování vs. "fast fashion"
Swapování nebo-li výměna věcí je stále oblíbenější alternativa k nakupování nových věcí, zejména tzv. “fast fashion” neboli rychlé levné módy.
Pod pojmem fast fashion si můžeme představit to, co je nám běžně předkládáno v obchodních řetězcích s oblečením nejznámějších značek. Jedná se o trend, kdy firmy produkují enormní množství oblečení do celého světa. Většinou se jedná o levné a ne příliš kvalitní výrobky hromadně vyráběné v rozvojových zemích s levnou pracovní silou.
Nízká cena oblečení je vykoupena nedostatečnou mzdou pro místní zaměstnance, neuspokojivými pracovními podmínkami, dětskou prací a také co nejjednodušším a nejlevnějším způsobem výroby, která často velmi škodí životnímu prostředí – ať už kvůli nešetrné formě pěstování textilních plodin za využití mnoha hnojiv, pesticidů, vody atd., využíváním toxických barev a postupů při výrobě apod.
„Fast fashion = produkce co nejvíce (nekvalitního) oblečení, v co nejkratším čase, za co nejnižší cenu.“
Tyto řetězce přicházejí každou sezonu s novými trendy a novou kolekcí, kterou bychom ideálně měli nahradit tu předchozí, abychom byli in. Tlačí tak na co nejvyšší prodej stále nových věcí, a jsou tak příčinou obrovského znečištění textilním odpadem.
Typické znaky FAST FASHION
Neustále se měnící styly oblečení a týdenní změny.
Tisíce dostupných kousků a stylů.
Extrémně krátký čas, kdy se oblečení objeví v obchodech.
Vyrobeno v zemích, kde je pracovní síla velice levná.
Levné, málo kvalitní materiály, které se poničí po pár nošeních.
Swapování je nejvíce šetrný způsob pořizování nových věcí – a to jak k planetě, tak k vaší peněžence. Navíc je to velmi jednoduché, nemusíte nic prodávat ani nakupovat, ale jednoduše nabídnete, co už nepotřebujete a zbytečně byste vyhodili, a na oplátku si můžete odnést cokoliv, co využijete – to vše zdarma.